Epocsy, İç Çephe Ve Dekorasyon Uygulamaları, Yapı Ve Endüstriyel Uygulamaları, Mobilya Ve Hediyelik Eşya Uygulamaları

Epoksi, Poliüretan, Pigment, Yardımcı Malzemeler, Epocsy GEN 2515, Epoksi Boya, Poliüretan Köpük Yalıtım Sistemleri,

Poli GEN 111, Sıvı Pigmentler, Toz Pigment, Sedef Pigment, Metalik Pigment, Kuvars Kumu, Koruyucu Ekipmanlar, Epoksi Derz, Zemin Kaplama Uygulamaları,

  • 0 (535) 621 20 00
  • info@epocsy.com

Poli GEN 111

Ürün Kategorileri

Poli GEN 111

Poliüretan Kimyasal Özellikleri :

Poliüretan, NCO grubuna grubunun İzosiyanat'lar ile OH grubuna sahip Polyol'ların reaksiyonları sonucu oluşan (plastik) polimerlerdir. Reaksiyonu, tamamen bir polimerizasyon reaksiyonu olup plastik kategorisinin alt dalıdır. Poliüretan aşağıda belirtilen dört maddenin karışımı ile elde edilir. Bu maddeler:
Katalizör
İzosiyanat
Şişirici gaz
Polyol

Poliüretan Fiziksel Özellikleri : 

Boyutsal Kararlılık (EN 13165) Seviye DS(TH) 11
Yoğunluk 40 (± 2) kg/m3
Yangına Tepki (EN 14509) B.S2.d0
Basma Mukavemeti min. 0,095 MPa
Kapalı Hücre Oranı 95%
Buhar Difüzyon Direnci 30-100
Kayma Dayanımı min. 0,11 Mpa
Uzun süreli yüklemeden sonra Kayma Dayanımı t:1.000 saat min. %35
Su Absorbsiyonu (168 saat) (% Hacim) 2%
Kayma Modülü min. 2 MPa
t:2.000 saat min. %30
t:100.000 saat min. %7
Isı İletim Katsayısı (λ ) max. 0,024 W/mK
Çekme Dayanımı min. 0,018 Mpa
Sıcaklık Dayanımı (ºC) -200 / +110 °C

İşte poliüretan sıvısı tüm bu özelliklere sahip. Çok geniş bir kullanım alanı olan poliüretan, hayatımızda birçok defa karşımıza çıkarak, olağan akışımızı kolaylaştırmıştır. Poliüretan kullanım alanlarını şu şekilde özetle sıralayabiliriz:

Poliüretan Kullanım Alanları:

Poliüretan kullanım olarak kaplamalarda, poliüretan mastik yapımında, poliüretan deri alanında, poliüretan ayakkabı, poliüretan astar, poliüretan ahşap, poliüretan araç kaplama, poliüretan ambalaj, poliüretan ayna, poliüretan hediyelik eşya gibi alanlarda kullanıma sahiptir.

Şimdi bizleri ilgilendiren kısma, yani poliüretan ile hediyelik eşya yapımına geçelim

Poliüretan polyestere benzer bir maddedir. Ancak arada ki fark, poliüretan reçinesi daha hafif olmasıdır. Hediyelik eşya dökümlerinde polyesterin tercih edilmesinin nedenlerinden biri de sertleştiğinde ağır olmasıdır. Polyesterin ağır olmasını da bildiğiniz üzere reçine karışımına eklenen kalsit sağlamaktadır.

Gelelim poliüretan madde dökümünü yapmaya. Burada dikkat etmeniz gerekecek birkaç nokta olacaktır. İşte poliüretan dökümü aşamaları ve yöntemleri.
 
Poliüretan Madde Dökümü Nasıl Olur?

Poliüretan dökümü için iki farklı etken maddesinin birleşimi gerekmektedir.  A ve B olarak bilinir. 1e1 olarak karışımı yapılır. Yani ölçek oranı aynıdır. Karışım yapıldıktan sonra hava kabarcıklarını almalısınız. Tamamen hava kabarcıklarını almak için yaklaşık 1 dakikanız vardır. Yaptığınız poliüretan karışımı kalıba yani RTV silikon kalıbına döktükten sonra 30 dakika da kürleşir. 1 Saat içerisinde kalıptan çıkarabilirsiniz. Poliüretan döküm için nem ürün özelliğini bozduğundan nemli durumlardan kaçınılmalıdır